STRES POGAĐA ŽENE VIŠE NEGO MUŠKARCE
Ugledni The New England Journal of Medicine svojedobno je objavio istraživanje američkih liječnika po kojem svaku bolest 50 do 80 posto uzrokuje stres. U članku je opisan i pokus, obavljen ranih 1990-ih, koji potvrđuje da zdrav čovjek, ovisno o tome koliko je trenutačno izložen stresu, obolijeva ili ne obolijeva nakon što dođe u kontakt s virusom gripe. Dodatne studije pokazale su da stresovi, popraćeni strahom i anksioznošću, uzrokuju čak i posve „fizičke bolesti“ kao što su multipla skleroza i reumatoidni artritis.
Statistike upozoravaju: Oprez, posebno ugrožene su žene! Neki podaci govore da je kod liječnica i žena psihologa stopa samoubojstava triput veća, no kod njihovih muških kolega, a u cjelokupnom stanovništvu dvostruko više žena pati od depresije. Žene uzimaju puno više sredstava za umirenje i protiv depresije, te im se prepisuje puno više lijekova koji mijenjaju stanje duha i raspoloženje nego muškarcima. Oko 70% propisanih lijekova koji utječu na psihu koriste žene!
Nije stoga čudno da se i u programe joge upisuje puno više žena nego muškaraca tražeći mir i opuštenost. Što im to nudi ova drevna indijska znanost o zdravlju?
Jogiji naglašavaju da je živjeti opuštena duha i tijela „naše prirodno stanje“, dragocjen sposobnost koju smo zadobili rođenjem, to je ključ savršenog zdravlja, i duševnog mira. Nažalost, jurnjava, tempo i neprekidna borba za egzistenciju bespovratno su nas udaljili od našeg iskonski urođenog mira. Stoga je i niz jogijskih vježbi kao i tehnika opuštanja prvenstveno usmjereno na postizanje fizičkog i psihičkog mira, a rezultati se katkada osjete već neposredno nakon vježbanja… Pogrešno je misliti da se duševni mir postiže samo opuštajućim seansama, po sistemu – pojednostavljeno rečeno – „sjedim, dišem i nešto kontempliram…“ Ne! Uspješno opuštanje počinje od tijela, od ugodnih vježbi poput ove današnje.