POSTATI UČITELJ JOGE PUTEM MEĐUNARODNE ŠKOLE

Međunarodne škole za učitelje joge danas su postale vrlo popularne u Hrvatskoj. Njihov broj iz godine u godinu raste, a potražnja za certifikatom svjetskih organizacija za jogu poput Yoga Alliance sve je veća. Takve organizacije postavljaju osnovne standarde koje škole, učitelji i programi moraju zadovoljiti kako bi dobili potvrdu za provođenje, kako bi se polaznicima koji zadovolje uvjete izdao certifikat te kako bi certificirani učitelji kasnije imali mogućnost registracije u bazama, primjerice Yoga Alliance, dostupnima na svjetskoj razini.

Škola za učitelja joge ima svrhu educirati polaznika, na osnovnoj ili naprednijim razinama, za samostalno provođenje prakse joge. Škola bi trebala biti vođena od strane stručne osobe koja je kompetentna za provođenje programa na međunarodnoj i Hrvatskoj razini.

Prilikom odabira škole potrebno je:

  • pogledati ponudu škola i usporediti ih međusobno
  • informirati se o što detaljnijem nastavnom planu i programu škole
  • informirati se o kompetencijama voditelja programa i škole
  • informirati se o kompetencijama svi ostalih nastavnika i suradnika u školi
  • provjeriti podatke o trajanju škole, organizaciji i rasporedu nastave
  • pogledati uvjete upisa, specifične ciljeve programa te način njegovog završetka

Kao i bilo koji drugi oblik formalne ili neformalne edukacije, škola za edukaciju učitelja joge daje bazična znanja, ali često pruža i dodatne tečajeve ili seminare kao oblik kontinuirane edukacije i cjeloživotnog učenja, važnog za svakog učitelja koji drži do vlastitog napredovanja, praćenja novosti, znanstvenih spoznaja i razvoja struke.


 

ŠTO ZNAČI BITI UČITELJ JOGE?

 Učitelj joge stručnjak je koji samostalno vodi praksu joge sa potpunom pažnjom i odgovornošću prema korisnicima. Postupci joge koje provodi uključuju vođenje tjelesnih vježbi (asana), tehnika i vježbi disanja (pranayama), mentalnih vježbi (koncentracija), tehnika relaksacije i elemenata duhovne prakse (meditacija). Učitelj joge, u svom radu primjenjuje znanja i vještine iz područja funkcionalne anatomije i kineziologije ljudskog tijela, metodike i metodologije učenja, komunikacijskih vještina te teorije, filozofije i prakse joge.

Joga danas ima široki spektar primjene te se njezina znanja sve više integriraju u područja kao što su primjerice rekreacija, sport, fizioterapija, medicina, filozofija, psihologija, duhovnost. Postaje jedna od sveprisutnih metoda za promociju i očuvanje zdravlja i blagostanja čovjeka, prevenciju suvremenih bolesti i ozljeda.

Učitelji joge najčešće se zapošljavaju po raznim centrima i studijima za jogu te fitness ili sportskim centrima za rekreaciju. Međutim, sve se češće prepoznaje potreba za stručnjacima iz joge u područjima poput vrhunskog sporta, zdravstva, turizma, u raznim terapijskim i rehabilitacijskim centrima za psiho-fizičku obnovu, u radu s ovisnicima i rekonvalescentima, zatvorenicima, djecom, trudnicama i starijima. Za rad u specifičnim područjima potrebna je i posebna edukacija učitelja joge i/ili kombinacija sa baznim zanimanjima pojedinca (kineziologa, psihologa, sociologa, fizioterapeuta, liječnika, defektologa, sportskog trenera i sl.).


 

KRATKI OPIS PROGRAMA ZA EDUKACIJU UČITELJA JOGE

Program za edukaciju učitelja joge trebao bi se sastojati iz nekoliko većih cjelina koje predaju kompetentni i kvalitetni predavači. Svaki predavač mora biti stručnjak u svom području, kako pravno tako i iskustveno jer je to jedini način da polaznici dobiju konkretna i provjerena znanja.

 

POVIJEST I FILOZOFIJA JOGE – u ovom području polaznici uče o tome kako i gdje je joga nastala, kojim je sve pravcima došla na zapad, što znači tradicionalna joga te kako je ona kroz godine evoluirala i prilagodila se modernom čovjeku. Uče se osnovni postulati joge, sam način razmišljanja te filozofija joge i jogijskog stila života.

ANATOMIJA I FIZIOLOGIJA JOGE – današnja joga najčešće se manifestira preko tjelesnog pokreta i grupnog vježbanja stoga učitelj joge mora vrlo dobro poznavati primjenjenu anatomiju i fiziologiju te njihove principe implementirati u rad s polaznikom. Ovo je vrlo važan segment kako bi došlo do kvalitetnog napredovanja polaznika na tjelesnoj razini (sekundarno na mentalnoj i duhovnoj) te u cilju prevencije bilo kakvih ozljeda! Također, nastavnik iz anatomije i fiziologije joge mora biti vrhunski stručnjak u tom području te dugogodišnji učitelj joge kako bi mogao što kvalitetnije integrirati i prenjeti ta znanja.

METODIKA I METODOLOGIJA – također vrlo bitno područje, kako za bilo kojeg učitelja, tako i za učitelja joge. Učitelj joge odgovorno radi s ljudima, a sam pristup njima, demonstracija, verbalno vođenje, modificiranje pokreta i položaja te asistiranje i ispravljanje pogrešnih pokreta baza su svakog vježbanja pa tako i vježbanja joge. Pored toga, mogućnost individualiziranja grupnog sata jedna je od najtežih, ali i najvažnijih osobina svakog dobrog učitelja, a poznavanje dobre metodike i metodologije učenja asana te pravilan pristup svakom pojedinom vježbaču temelj je za postizanje najučinkovitijeg i najsigurnijeg napretka.

TEHNIKE JOGE – široko i vrlo praktično područje iz nastavnog plana i programa. Obuhvaća analizu i učenje tehnika joge kao što su tjelesne vježbe – asane, vježbe jogijskog disanja – pranayama, vježbe relaksacije, koncentracije i meditacije. Također, u ovom području se uče osnovne tehnike jogiskoj čišćenja – krije, osnove jogijskoj jezika – sanskrta te mantri. Uči se struktura i forma sata joge, načini sekvencioniranja i slaganja slijedova tih tehnika te mogućnosti modifikacije i prilagodbe pojedincu ili ciljanoj populaciji (starijima, trudnicama i slično). Polaznici stvaraju vlastito iskustvo navedenih tehnika kako bi ih svladali i mogli što uspješnije prenijeti na svoje buduće polaznike.

PRAKSA – svaka kvalitetna škola trebala bi staviti velik naglasak na ovaj dio. Teorijsko znanje pada u vodu ako po završetku škole polaznik nema iskustva praktičnog, “živog” vođenja joge. Svaki polaznik bi, prije dobivanja certifikata i početka samostalnog vođenja, trebao imati minimalno 5 sati praktičnog vođenja cijelog sata joge, uz obavezan nadzor – superviziju učitelja, kako bi nakon sata dobio pravilan feedback o svojem vođenju. Također, uz tih 5-10 sati praktičnog vođenja, polaznik bi trebao imati nekoliko sati opservacija vođenog sata, te jako važnog asistiranja učitelju na satovima (hands-on korekcije vježbača) uz prateći feedback o stvarima koje je dobro radio i stvarima koje bi trebao promjeniti i prilagoditi u korist vježbača.

 

Navedene teme su obavezne jedinice nastavnog plana koje prema standardima zadovoljavaju određenu satnicu. Svaka škola međutim ima mogućnost staviti dodatni naglasak na neko od njih što je kandidatima za izbor i upis škole također važna informacija.


 

Na kraju…posebnu pozornost pri odabiru programa dobro je obratiti na dio “praksa”. Raspitati se koliko sati prakse škola ima i tko je supervizor na praktičnim satovima. Za međunarodnu licencu učitelja joge prijekopotrebno je imati najbolje moguće uvjete, najbolje moguće stručnjake koji će Vas obrazovati te najbolji mogući program.

Pored prikupljanja svih informacija o školi i programu, preporuča se i obaviti razgovar sa voditeljima škola, pitati ih sva moguća pitanja koja vas zanimaju i na kraju odabrati onu školu koja će vas u edukacijskom smislu najviše zadovoljiti!

 

Sretno svima!

 

A do odabira Vaše edukacije, pogledajte kako je koncipirana naša škola za međunarodnog učitelja joge:

 

MEDICAL YOGA AKADEMIJA

Kliknite ovdje

 

 

Voditeljica škole i programa: Ana Pavlaković, dipl.physioth.

Koordinator škole: Dario Mišković, mag.cin.