AKO SE PREJEDETE…
Nutricionistika poznaje zakonitost da osjećaj sitosti u mozak stiže 10-15 minuta nakon što je želudac već pun. Jogijski liječnik dr. Vasant Lad to je rekao mnogo slikovitije:
– Glasnik, koji iz želuca kreće dojaviti mozgu kako je “tamo dolje sve popunjeno”, u pravilu kasni.
Praktički, to znači da najčešće jedemo duže (i više!) nego što nam je potrebno. Antropološko objašnjenje ovog “zakašnjenja u dojavi” zasniva se najčešće na evolucijskom tumačenju kako je naš davni predak trebao pri svakom obroku dobro napuniti želudac obzirom na neizvjesnost kad će opet biti u prilici jesti. Danas, nažalost, taj je mehanizam odgovoran za prečesto prenajedanje koje je višestruko štetno za zdravlje, stvarajući usput i neugodan osjećaj “kamena u želucu” što zna potrajati satima.
Joga odavno poznaje način da unaprijed otklonimo neugodu toga “kamena”. Prije svega, nakon (pre)obilnog obroka idealna je lagana i mirna 15-minutna šetnja, najbolje u prirodi ili parku, uz ugodne i lijepe misli. Ako to nije moguće, savjetuje se jednostavna vježba u trajanju od 10-20 minuta:
VJEŽBA:
Kleknite (sjednite na pete) tijela uspravnog, ali opuštenog, s rukama položenima u krilu. Dlanovi su okrenuti gore, desni počiva u lijevom. Dišite mirno i polako tako da vam se pri svakom udisaju blago i bez napora trbuh “zaokruži” kao polulopta, a pri izdisaju ugodno opusti. Ti pokreti stvaraju ugodnu masažu abdomena koja stimulira optimalnu i laku probavu. Zamišljajte kako vam zrak ulazi i izlazi iz trbuha i pokušajte se koncentrirati samo na disanje. Između svakog udisaja i izdisaja zadržite nakratko dah par sekundi. Pazite, sve mora teći ugodno i apsolutno bez ikakvog napora.
NAPOMENA: Ako vam klečeći položaj nije ugodan, možete sjesti na stolicu, ali gornji dio tijela svakako mora biti potpuno uspravan. Opušten, ali uspravan.